gilaki.dr@gmail.com ۰۰۹۰۵۵۳۸۱۴۸۹۵۸
چگونه NLP باعث موفقیت می شود ؟
NLP و موفقیت

NLP چیست؟

NLP مخفف عبارت برنامه ربزی عصبی کلامی  (Nero Linguistic Programming)  و یک تکنولوژی رفتاری است که شامل یکسری تکنیکها، روشها و اصول راهنما در مورد زندگی واقعی است. NLP   فقط یک قضیه علمی و نا کارآمد نیست.
N مخفف Nero  به معنای عصب یا سیستم عصبی (ذهن) است که تجربه ما بوسيله حواس پنج گانه از طريق آن ایجاد می ميگردد.
L  مخفف Linguistic  به معنای زبانی یا سیستمهای زبانی یا سیستمهای ارتباطی غیر کلامی دیگر است که علائم عصبی از طريق آنها به کد تبدیل شده و سپس سازماندهی گرديده و مفهوم را ارائه می دهند. یعنی از طریق این سیستم، فرآیندهای عصبی ذهن به شکل کد گذاری شده منظم و دارای معنی میشوند و سپس از طریق زبان، سیستمهای ارتباطی و سیستمهای سمبولیک (مثل گرامر، ریاضیات، موسیقی و علامتها) به منصه ظهور می رسند.
P مخفف Programming  به معنای برنامه ریزی است؛ یعنی ايجاد توانایی استفاده کردن از برنامه هایی که در سیستم عصبی خود ميريزيم تا به نتایج مطلوب و خاص برسیم(ارتباط با خود)
NLP  در دست گرفتن کنترل ذهن است. بعبارت دیگر NLP  نحوه استفاده از زبان ذهن است برای نیل به نتایج مطلوب و دلخواه.
NLP  به جستجوی کارکردهای داخلی ذهن انسان می پردازد؛ به اینکه چگونه فکر می کنیم ، چگونه تمایلات و اهداف خود را محقق می سازیم و چگونه به خود انگیزه می دهیم، چگونه ارتباط برقرار می کنیم و به تجربیات خود معنی می بخشیم.
NLP  الگوها و مهارتهای لازم برای ایجاد تغییرات مثبت، انتخابهای جدید، بهتر بودن با دیگران، کنار گذاشتن رفتارها و الگوهای مخرب کهنه و شفاف تر ساختن آنچه را که میخواهیم و نحوه رسیدن به آن را فراهم میسازد.
NLP  مطالعه نحوه سازماندهی افکار ،احساسات ، زبان و رفتار افراد برای نیل به نتایج مطلوب است. NLP  بدلیل ارائه تکنیکهای پیشنهادی براي ايجاد تغییرات ماندگار و موثر معروف شده است. برای مثال  NLP  داراي تکنیکی  بنام “درمان سریع”مي¬باشد که توسط ریچارد بندلر ارائه شده است. با بکار بردن این تکنیک، NLP  میتواند ترس را در مدت زمان کوتاهی درمان کند(اغلب در 10 الی 15 دقیقه). از این روش مي¬توان برای درمان ترس از آب، زنبور، ارتفاع، سخنرانی در جمع، هواپیما و غیره استفاده نمود. درمان سریع ترس فقط یک نمونه از تکنیکهای متعدد تغییر توسط NLP   است.
جان گریندر و ریچارد بندلر که بوجود آورندگان NLP  بودند تمایل زیادی داشتند تا ساختار الگوهای رفتاری افراد موفق را پیدا کرده و شبیه سازی کنند و آنها را به دیگران یاد دهند تا مطابق آن عمل کنند. این فرآیند، مدل سازی نامیده می شود که اساس NLP  است.
NLP  در باره  فهم  چگونگي  ساختار سیستم عصبی انسان است كه اطلاعات دریافتی از طریق حواس پنجگانه را به توصیفات ذهنی (زبانی) و سپس رفتار ناخودآگاه (برنامه ریزی) تبدیل می کند.
NLP  جهت درك فرآیندهای فکری ناخود آگاه که منجر به رفتار می شوند؛ مدلی را در اختیار می گذارد. این کار دو مزیت دارد:  اولاً کاری راکه دیگران بخوبی مي¬توانند انجام دهند را ،  مدل سازی می کنید. ثانیاً می توانید الگوهای محدود کننده در خود و دیگران را تشخیص داده و برای جابجایی آنها از الگوی NLP  استفاده کنید.
مدل سازی در مرکز اغلب فعالیتهای NLP  است، بنابراین الگوها و تکنیکهایی که وجود دارند ، از مدل سازی پروژه ها نشأت گرفته¬اند. الگوهای NLP  ترکیبی از فرآیندهای تغییر، مدلهای زبانی ، طرحهای رفتاری بر مبنای توفیقات فردی و کامیابی است. الگوهای NLP  از روی افراد نابغه ای که نتایج شگفت انگیزی در حوزه روانشناسی ، روانپزشکی وروان درمانی بدست آورده اند، مدل سازی شده است. گریندر و بندلر در این زمینه آگاهی بسیار کمی داشتند،  اما بزودی دریافتند که آنها هم می¬توانند مانند  افرادی که در مدت زمان کوتاهي از آنها مدل سازی کرده بودند، به نتایج شگفت انگیزی دست یابند.آنها شروع بکار کردند و افراد دیگر نیز دریافتند که با استفاده از  الگو برداری می توانند به نتایج شگفت انگیزي دست یابند. امروزه از این الگوبرداری  به NLP  تعبیر می شود .
NLP  به شما اجازه می دهد تا مطابق میلتان رفتارها را حذف یا با آنها سازگار شوید. این توانایی را به شما می دهد تا بهترین حالت فیزیکی ، احساسی و روحی را انتخاب کنید.

چگونه NLP باعث موفقیت می شود ؟ images-1
NLP و موفقیت

بر خلاف حوزه های دیگر روانشناسی فکر که بر روی نحوه بوجود آمدن مشکل تمرکز می کنند، NLP  کار خود را از مطالعه افرادی که در کاری خاص سرآمد هستند، شروع می کند و نحوه انجام آن کار را توسط آن فرد مشخص كرده و سپس آن را در اختیار دیگران قرار مي¬دهد تا آنها نیز بتوانند با انجام دادن همان کارها به نتایج مشابه دست یابند. هدف NLP  ماورای درمانگری و حرکت به سمت “تغییر خلاقانه” است و با این کار به شما این قدرت را می دهد تا در هر حوزه ای از زندگی خود به موفقیت نایل شوید.

با NLP   یاد می گیرید که چگونه از هر تجربه زندگی استفاده کنید و سپس توانایی خود را برای بهبود زندگی افزایش دهید.
NLP  یک تکنولوژی بسیار واقع بینانه بر مبنای توانایی فرد جهت خلق نتایج مطلوب است و با استفاده از آن می توان آينده درخشاني را براي خود رقم زد.

چرا NLP؟

صرفاً بدین دلیل که نتیجه بخش بوده  است. چنانچه می خواهید انتخابهای بیشتری در مورد رفتار و احساساتتان داشته باشید، يا نحوه تعامل با دیگران و ارتباطات خود را بهبود بخشید و يا از طریق فکر بهتر به نتایج مطلوبتری برسید ، NLP  می تواند چهارچوب گام به گامی را برای نیل به همه این اهداف فراهم سازد. البته این NLP  مقطعی نیست بلکه انتقالی مداوم است که همواره در طول مدت زندگی با شما همراه خواهد بود.
افرادی بيشماري که رازهای NLP  را فرا گرفته اند ، در زندگی خود به¬شكل قابل توجهي موفق بوده اند.
NLP  مخفف برنامه ریزی عصبی کلامی است و این همان تکنولوژی است که اپرا وینفری ، آنتونی رابینز ، بیل گیتس و صدها هزار نفر دیگر از آن استفاده کرده اند تا به نتایج ماندگار که  اغلب ما فقط می توانیم رویایی از آنها در سر داشته باشیم، نائل شوند

نوشتن دیدگاه

X